...::: Marcin Prusisz strona domowa :::...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Krótkofalarstwo

Email Drukuj PDF

Moja przygoda z krótkofalarstwem rozpoczęła się w 93 roku. Po ukończeniu szkoły podstawowej swoje dalsze zainteresownia rozwijałem w Technikum Elektronicznym w Pabianiach, tam też poznałem kolegę (wówczas jednego z moich nauczycieli na warsztatach szkolnych) SP7BBO, Wiesława. Założyciela jednego z dwóch harcerskich klubów SP7ZJI oraz SP7ZFQ. Przez kilka kolejnych lat dość ostro działałem w pierwszym z nich, bardzo często można mnie było usłyszeć na paśmie 80m oraz 2m, oraz na paśmie 2m emisją Packet Radio.
Przygoda z radiem tak bardzo mi się spodobała, że w czerwcu 1994 roku zdałem egzamin na drugą kategorie.

Kilka tygodni później po dokonaniu wszelkich formalności został przydzielony mi znak SQ7BFT.

 

Od tego momentu brałem udział w zawodach walcząc o nagrody i dyplomy spod dwóch znaków, klubowego oraz prywatnego.
Po 4 latach ze względu na awarie radia oraz uszkodzenie anteny (popularna szwedka 2x5/8) nastąpiła kilkuletnia przerwa w pracy na pasmach z mojej strony. O pasji jaką jest radio nie zapomniałem po zmianie miejsca zamieszkania - postanowiłem na nowo rozpocząć zabawę z tym hobby.
Aktualnie posiadam mobilne Yaesu FT-7800E oraz antenę Diamond X-300N oraz FT-450AT i antenę W3DZZ. Można mnie często usłyszeć zarówno na 2m,70cm jak i na pasmach KF. Ulubioną częstotliwością nasłuchową jest 145.550MHz lub przemiennik łódzki na 145.675MHz, jeżeli chodzi o pasmo 70cm to oczywiście przemiennik pabianicki 439.400MHz.

Ze względu na zmiane przepisów posiadam już licencje 1 kategorii z możliwością pracy maksymalnie 500W.

 

Wiosną 2010 roku antena W3DZZ przeszła mały remoncik, zostały poprawione oraz zabezpieczone wszystkie połączenia, wymieniony balun oraz sposób rozwieszenia na dachu. W aktualnej konfiguracji spisuje się rewelacyjnie. Aktualnie należę i udzielam się w nowo powstałym pabianickim klubie krótfofalowców SP7PTK.

Rok 2019 - to kolejne zmiany! Zmiana lokalizacji i wymiana licencji oraz samego świadectwa operatora:

 

 

 

Zegar UTC

uhr auf der homepage website clocks

Propagacja

HF Activity

Click to open HRDLOG.net